Audits (iekšējais audits) ir neatkarīga, objektīva pārliecības radīšana un konsultēšana, lai uzlabotu organizācijas darbību un papildinātu tās vērtību.
Audits palīdz organizācijai sasniegt tās mērķus, ieviešot sistemātisku, disciplinētu pieeju, lai novērtētu un paaugstinātu riska vadības, kontroles un korporatīvās vadības procesu iedarbīgumu.
Mūsu piedāvājumā ir auditu veikšana dažādās jomās un procesos, kā arī piedāvājam veikt dažādas iekšējā audita funkcijas uzņēmumā noteiktā periodā, iekšējā audita struktūras izveidi uzņēmumā un plānu sagatavošanu. Piedāvājam veikt auditus arī pirms ārējo kontroles pārbaužu veikšanas, lai gūtu pārliecību par procesa caurspīdīgumu un dokumentācijas atbilstību.
Iekšējais audits tiek veikts atbilstoši Iekšējo audita profesionālās prakses starptautiskiem standartiem un Iekšējā audita likumam un citiem saistošiem noteikumiem, kas nosaka labākās prakses ievērošanu.
Iekšējo auditu veicot ietver pārbaudēs iekļauj normatīvo aktu atbilstības pārbaudes, gan iespējamos krāpšanas riskus, gan procesa efektivitāti un procesu iekšējās kontroles sistēmas pārbaudes. Iekšējais audits var aptvert vairākus novērtējumus un pārbaudes plašākā skatījumā novērtējot procesu vai noteikto jomu.
Atbilstības audits ir administrācijas saimnieciskās darbības likumdošanas normu un instruktīvā materiāla kā arī rīkojumu un noteikumu pārbaude. Atbilstības auditu var arī veikt pēc uzņēmuma īpašnieku vai akcionāru pieprasījuma, lai pārbaudītu, kā administrācija ievēro vadības normas saskaņā ar uzņēmuma statūtiem.
Operacionālais audits ir uzņēmuma struktūras organizācijas saimnieciskā mehānisma atsevišķu daļu pārbaude, lai novērtētu to efektivitāti, drošību un lietderību. Operacionālajā auditā iekļaut arī vadības organizatoriskās struktūras lieluma vērtējumu, grāmatvedības uzskaites metodikas un tehnikas, datoru sistēmu, mārketinga metožu, kā arī jebkuras citas nozares pārbaudi.
Lietderības audits ir neatkarīga valsts institūciju, programmu vai organizāciju darbības efektivitātes un produktivitātes pārbaude, ievērojot ekonomiskuma principus, kuras rezultātā tiek īstenoti darbības uzlabojumi. Visbiežāk lietderības auditi tiek veikti valsts iestādēs.
Lietderības auditus veicot tiek ievēroti labās prakses Iekšējās kontroles standartu vadlīnijas valsts pārvaldes vajadzībām - INTOSAI vadlīnijas.
Funkcionālais audits ir uzņēmuma darbības un darbības organizācijas efektivitātes un lietderīguma (tajā skaitā ekonomiska lietderīguma) izvērtējums. Funkcionālā audita laikā tiek vērtēts vai uzņēmuma darbībai nepieciešamie resursi (laika, cilvēku, naudas) tiek efektīvi izmantoti, sadalīti un atbilst sasniegtajiem darbības rezultātiem.
Izvērtējums var tikt veikts visā uzņēmumā pa darbības jomām (funkcijām), kādā atsevišķā jomā (funkcijā) vai struktūrvienībā. Parasti tiek izvērtēta arī uzņēmuma vadības kontroles struktūra ( arī iekšējās kontroļu sistēma).
Audits ir sistemātiska, neatkarīga un dokumentēta rīcība, lai iegūtu vajadzīgos apliecinājumus, tos mērķtiecīgi izvērtētu un noteiktu, cik pilnīga ir atbilstība audita kritērijiem.
Kvalitātes vadības (KV) audita mērķis ir pārliecināties, ka: